لینک های خارجی
تصویر عنوان

بلاگ

سیستم بهینه ساز مصرف ( میکرو خازن ) بهساز نیرو کاسپین

  |   برق تکفاز, برق صنعتی, تجارت   |   بدون دیدگاه

اهمیت کیفیت توان
بهبود راندمان کلی سیستم قدرت و حساسیت تجهیزات جدید نسبت به تغییرات کیفیت توان موجب اهمیت بیشتر این موضوع شده است. شرکت های توزیع برای افزایش ظرفیت شبکه، مشترکین پر مصرف را مجاب کرده تا برای اصلاح ضریب توان و کاهش بار راکتیو از بانک های خازنی استفاده کنند اما به دلیل برخی مشکلات ذاتی و نبود دانش کافی در استفاده صحیح از خازن ها موجب افزایش تلفات و برخی هزینه های بیهوده در مجموعه های بسیاری شده که عمده آن :

  1. عدم استفاده از خازن با عمر مفید با توجه به سلامت مجموعه و خرابی زیاد خازن
  2. عدم توجه به مشکلات بانک خازنی و سعی در رفع آنها
  3. عدم خازن گذاری مناسب با توجه به میزان مصرف و نوع مصارف مختلف جهت کاهش ریسک تشدید و کاهش هزینه
  4. عدم توجه به تنظیم صحیح رگولاتور وپله های خازنی و اپراتوری مناسب جهت رفع عیوب و خطاهای بعدی

توان اکتیو و راکتیو
chart01در شبکه های توزیع، قدرت مصرفی توسط مصرف کنندگان دارای دو مولفه اکتیو و راکتیو می باشد این دو قدرت با هم ۹۰ درجه اختلاف فاز دارند و از جمع برداری این دو قدرت مولفه قدرت ظاهری به دست می آید.
توان واقعی در واقع توانایی یک مصرف کننده برای تبدیل انرژی را نشان می دهد در حالی که توان ظاهری در اثر وجود اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان پدید می آید.
به زبان ساده در یک الکتروموتور مقدار انرژی که صرف به حرکت درآوردن موتور می‌شود مثل میدان مغناطیسی ، لغزش و از این موارد توان راتیو کاست و قدرتی که از روتور دریافت می‌کنیم توان اکتیو است. در نهایت توان ظاهری حاصل جمع برداری توان اکتیو و راکتیو بوده که با جمع معمولی تفاوت دارد.

توان اکتیو= توان واته= توان مفید= توانی که به اجبار از شبکه می کشیم= توانی که ما دوست داریم مصرف بشه= توانی که باعث روشنایی در لامپ ها میشه= توانی که باعث گردش موتور ها میشه= توانی که در خطوط انتقال ارسال میشه…
توان راکتیو= توان دواته= توان غیر مفید= تو آنی که به اجبار با توان اکتیو منتقل میشه= تو آنی که ما دوست نداریم مصرف بشه= توانی که باعث روشنی در لامپ ها نمیشه= توانی که باعث گردش موتور ها نمیشه= توانی که باعث افزایش جریان در سیم ها می شه= توانی که به اجبار با توان اکتیو در خطوط انتقال عبور می کند.

 

 

 

 

 

بارهای اکتیو و راکتیو

chart02

مصرف کنندگان انرژی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
مصرف کننده های اکتیو (مقاومتی)
مصرف کننده های راکتیو (خازن و سلف)
مصرف کنندگان اکتیو با تبدیل انرژی الکتریکی به شکل دیگری از انرژی ، انرژی الکتریکی را مصرف می‌کنند مانند : لامپ های رشته ای بخاری های برقی و …
مصرف کنندگان راکتیو به جای مصرف انرژی الکتریکی آن را ذخیره می کند و با کاهش یافتن روند تغذیه بار انرژی ذخیره شده خود را به مدار باز می گردند مانند : خازن ها ، موتورها ، ترانس های القایی و …
توان راکتیو موجب افزایش یافتن جریان جاری بین منبع تغذیه و مصرف کنندگان می شود پس توان ظاهری افزایش می یابد.

ضریب توان

chart03

 

نسبت توان واقعی به توان ظاهری را ضریب توان گویند و مقداری بین صفر تا یک دارد. کم بودن ضریب توان در یک مدار موجب بالا رفتن جریان و در نتیجه بالا رفتن تلفات می شود. بدین معنی که یک مدار با ضریب توان پایین در مقایسه با یک مدار با ضریب توان بالا، نیازمند جریان بیشتری برای ایجاد مقدار ثابتی از توان واقعی است. ضریب توان صفر، بدین معناست که تمام انرژی فرستاده شده بوسیله منبع انرژی کاملا” ذخیره و مجددا” به منبع انرژی باز می گردد.
ضریب توان یک، بدین معناست که تمام انرژی فرستاده شده بوسیله منبع، “کاملا” مصرف می شود. در بیشتر کشورها استاندارد ضریب توان مصرف کنندگان عددی ما بین ۹/ ۰ تا ۹۵ / ۰ می باشد. همچنین در مدارهای پر مصرف ضریب توان پایین موجب افزایش جریان در هادیها شده و هزینه انتخاب هادی را افزایش می دهد و باعث کاهش طول عمر تجهیزات تولید کننده و مصرف کننده انرژی الکتریکی نیز می شود. عدم ترمیم ضریب توان موجب اعمال هزینه اقتصادی مستقیم به مصرف کنندگان می شود. اغلب بارهای صنعتی دارای ضریب توان پس فاز هستند، یعنی توان راکتیو جذب می کنند. بنابراین جریان بار، مقدارش از آنچه که برای تامین توان واقعی ضروری است بیشتر خواهد بود. تنها توان واقعی است که سرانجام در تبدیل انرژی مفید بوده و جریان اضافی نشان دهنده اتلاف انرژی است که مشتری نه تنها بایستی بهاء آن را بپردازد، بلکه به دلیل پایین بودن ضریب توان از سوی شرکتهای توزیع برق شامل جریمه نیز می شود..
جبران سازی توسط دستگاه های بهینه ساز اپتیمایزر(میکروخازن)
جبران سازی توان راکتیو توسط خازن صورت می گیرد به گونه ای که کیفیت تغذیه در سیستم های قدرت در بهترین شرایط خود باشد . سیستم های خازنی در انواع مختلف طراحی و نصب می شوند ، هدف از نصب همه آن ها بهبود کیفیت توان است.
درادامه به تشریح دستگاه های بهینه ساز اپتیمایزر (میکروخازن)و برخی برتری ‌های آنها نسبت به سیستم های بانک خازن های معمول می پردازیم.

unit01

اصلاح ضریب توان: هر چه ضریب توان به یک نزدیکتر شود بار راکتیو مازاد حذف شده و راندمان کلی مصرف سیستم قدرت بالا می رود.
افزایش ظرفیت: بار راکتیو ظرفیت کابل ها را بالا برده و مقاطع مورد نیاز جهت برق رسانی و هزینه‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد به دلیل قرارگیری دستگاه های جبران ساز(میکرو خازن ) در کنار مصرف کننده این کاهش آمپر از محل مصرف کننده صورت گرفته و در آزاد سازی شبکه داخلی هم موثر است یعنی علاوه بر اینکه در آزاد سازی ظرفیت اشغال شده شبکه داره برق موثر بوده ایم در کاهش بار شبکه داخلی هم تاثیر قابل توجهی داشتیم.
کاهش تلفات اکتیو: با قرارگیری دستگاه میکرو خازن در کنار مصرف کننده و کاهش آمپر از مبدا در کاهش آمپر کابل ها و تلفات اکتیو موثر است.
کنترل تلفات داخلی و کاهش آن به کمترین مقدار ممکن: اتصال داخلی ستاره و عدم دشارژ دستگاه در کاهش تلفات داخلی مجموعه موثر است بدین ترتیب با کاهش تلفات اکتیو کلی مجموعه در کاهش درصدی از مبلغ قبض برق علاوه بر حذف جرایم در اکتیو موثر است.
مقاوم در برابر شرایط محیطی نامطلوب: به سبب قرار گیری سیستم های دستگاه میکروخازن  در باکس در مقابل گرد و خاک و رطوبت بسیار مقاوم عمل می کند . در محیط های پر گرد و خاک اعم از معادن کارایی مطلوب تری نسبت به سیستم های قدیمی تر کنتاکتوری دارد
عدم ایجاد نوسان لحظه ای گذرا در موج سینوسی: خازن های قدیمی در اثر کلید زنی نوسانات لحظه ای را به مدار اعمال می کنند به گونه‌ای که شکل موج سینوسی دارای اعوجاج گذرا می شود این امر می‌تواند به ادوات الکترونیکی حساس آسیب وارد کند و موجب آتش‌سوزی شود دستگاه های جدید ( میکروخازن ) به صورت دائم در مدارند و خطرات کلیدزنی در آنها به طور کلی حذف شده است
طول عمر بالا: این دستگاه‌ها به علت ساختار خاص خود دارای مقاومت بالایی در برابر نوسانات شوک ها و هارمونیک دارد و برعکس خازن های قدیمی دارای قابلیت تعمیر و استفاده مجدد هستند.

 

۱) راکتیو چیست؟

آن قسمت از برق مصرف شده توسط سیم پیچ های موجود در مجموعه از قبیل کوره القایی موتورهای الکتریکی رله ها و کنتاکتور ها و بوبین های موجود که صرفا جهت مغناطیس شدن سیم پیچ ها و ایجاد شار مغناطیسی برای انجام کاری مورد استفاده قرار میگیرد اصطلاحا برق غیر مفید نامیده که توسط قرار گیری خازن به طور کامل خنثی میشود.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه