لینک های خارجی
تصویر عنوان

سوالات متداول

بارهای اکتیو و راکتیو کدامند؟

مصرف کنندگان انرژی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 مصرف کننده های اکتیو (مقاومتی)

مصرف کننده های اکتیو (خازن و سلف)

مصرف کنندگان اکتیو با تبدیل انرژی الکتریکی به شکل دیگری از انرژی ، انرژی الکتریکی را مصرف می‌کنند مانند : لامپ های رشته ای بخاری های برقی و …

 مصرف کنندگان راکتیو به جای مصرف انرژی الکتریکی آن را ذخیره می کند و با کاهش یافتن روند تغذیه بار انرژی ذخیره شده خود را به مدار باز می گردند مانند : خازن ها ، موتورها ، ترانس های القایی و …

توان راکتیو موجب افزایش یافتن جریان جاری بین منبع تغذیه و مصرف کنندگان می شود پس توان ظاهری افزایش می یابد.

ضریب توان چیست و میزان مورد قبول آن چند است؟

نسبت توان واقعی به توان ظاهری را ضریب توان گویند و مقداری بین صفر تا یک دارد. کم بودن ضریب توان در یک مدار موجب بالا رفتن جریان و در نتیجه بالا رفتن تلفات می شود. بدین معنی که یک مدار با ضریب توان پایین در مقایسه با یک مدار با ضریب توان بالا، نیازمند جریان بیشتری برای ایجاد مقدار ثابتی از توان واقعی است. ضریب توان صفر، بدین معناست که تمام انرژی فرستاده شده بوسیله منبع انرژی کاملا” ذخیره و مجددا” به منبع انرژی باز می گردد.

ضریب توان یک، بدین معناست که تمام انرژی فرستاده شده بوسیله منبع، “کاملا” مصرف می شود. در بیشتر کشورها استاندارد ضریب توان مصرف کنندگان عددی ما بین ۹/ ۰ تا ۹۵ / ۰ می باشد. همچنین در مدارهای پر مصرف ضریب توان پایین موجب افزایش جریان در هادیها شده و هزینه انتخاب هادی را افزایش می دهد و باعث کاهش طول عمر تجهیزات تولید کننده و مصرف کننده انرژی الکتریکی نیز می شود. عدم ترمیم ضریب توان موجب اعمال هزینه اقتصادی مستقیم به مصرف کنندگان می شود. اغلب بارهای صنعتی دارای ضریب توان پس فاز هستند، یعنی توان راکتیو جذب می کنند. بنابراین جریان بار، مقدارش از آنچه که برای تامین توان واقعی ضروری است بیشتر خواهد بود. تنها توان واقعی است که سرانجام در تبدیل انرژی مفید بوده و جریان اضافی نشان دهنده اتلاف انرژی است که مشتری نه تنها بایستی بهاء آن را بپردازد، بلکه به دلیل پایین بودن ضریب توان از سوی شرکتهای توزیع برق شامل جریمه نیز می شود..

جبرانسازی؟

 جبران سازی توان راکتیو توسط خازن صورت می گیرد به گونه ای که کیفیت تغذیه در سیستم های قدرت در بهترین شرایط خود باشد

سیستم های خازنی در انواع مختلف طراحی و نصب می شوند ، هدف از نصب همه آن ها بهبود کیفیت توان است.

چرا دستگاه های جبرانساز(میکروخازن) بهساز نیرو کاسپین؟

 • کاهش مصرف انرژی و بازگشت سرمایه در کوتاه مدت
 • افزایش ظرفیت شبکه داخلی و کاهش بار راکتیو از مبدا مصرف
 • کاهش تلفات شبکه داخلی و کاهش دمای کابل
 • کاهش نوسانات الکتریکی و شوک ها
 • کنترل تلفات داخلی دستگاه و کاهش آن به کمترین میزان ممکن
 • افزایش ولتاژ در نقاط مورد نیاز خط تولید
 • حذف کلیدزنی خازن و جریان کشی هجومی
 • کاهش جریان لحظه ایی استارت موتور و جبران افت ولتاژ
 • بومی بودن دستگاه با کیفیت بالا و کاربری اسان آن
 • گارانتی بلند مدت بی قید و شرط و خدمات پس از فروش فوری
 • دارای تاییدیه عملکرد دسنگاه از توزیع برق استان مازندران
 • تست شده توسط دستگاه پاور آنالیزور کلاس A مورد قبول مجامع بین المللی تخصصی ب

آیا میشود از میکروخازن بهساز نیرو به عنوان راه انداز موتور استفاده کرد؟

در الکتروموتور هایی که به صورت ستاره مثلث راه اندازی می شود این دستگاه می‌تواند در مدار آن قرار گرفته و با توجه به ظرفیتی که دارند  با حذف  آمپر راکتیو  تا حد زیادی آمپر کشی لحظه ایی را کنترل کرده و به همان نسبت در کاهش نوسان ولتاژ و آمپر موثر واقع شود. میکروخازن های بهساز نیرو به گونه ای طراحی نشده اند که بتوانند به عنوان راه انداز موتور مورد استفاده قرار گیرند اما با کمک در آمپر کشی موتور از لحظه استارت تا لحظه خاموش شدن آن در کاهش نوسانات شبکه با حذف ضربات لحظه ای آمپر موثر واقع شوند . تقریباً میکروخازن می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد آمپر لحظه استارت را  حذف کند و جلوی بروز برخی مشکلات اعم از  پرش فیوز ها ، ارور کنترل فاز و برخی ارور های به وجود آمده در اثر نوسان را بگیرد.