لینک های خارجی
تصویر عنوان

بلاگ

رونمایی گروه مپنا از ژنراتور ۲۵۰ مگاولت آمپری و موتورسیکلت برقی

  |   اخبار, تجارت   |   بدون دیدگاه

گروه مپنا از جدیدترین محصولات برقی خود رونمایی کرد.
در مراسمی که صبح روز یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹ در کارخانه شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا (پارس) برگزار شد، از ژنراتور ۲۵۰ مگاولت آمپری این شرکت رونمایی شد.
مپنا نیوز – ژنراتور ۲۵۰ مگاولت آمپری (۲۰۰ مگاواتی)، بزرگترین ژنراتور هوا – خنک طراحی و ساخته شده در شرکت ژنراتور مپنا است که طراحی و ساخت آن به صورت کامل توسط متخصصان داخلی انجام شده و به لحاظ عملکردی، قابلیت رقابت با محصولات شرکت‌های صاحب‌نام بین‌المللی حوزه تجهیزات نیروگاهی را دارد.
نوآوری‌های به کار رفته توسط متخصصان شرکت پارس ژنراتور، منجر به بهبود کیفیت محصول در ابعاد الکترومغناطیسی، حرارتی و مکانیکی می‌شود. راندمان محاسباتی که مهم‌ترین شاخص عملکرد ژنراتور است نیز به عدد بسیار مطلوب ۹۸.۷۲ درصد رسیده است.
همچنین برای اولین بار در کشور، هسته فورج روتور ژنراتور گازی ۱۸۵ مگاوات در کارخانه شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا و از طریق همکاری با سازندگان داخلی تأمین شد.
قرارداد ساخت هسته فورج روتور ژنراتور گازی ۱۸۵ مگاوات حرارتي كه از استراتژيک­ترين كالاهای مورد نياز در صنايع نيروگاهی است، به وزن حدود ۳۹ تن و با طول ۱۱ متر بين شركت­های مپنا ژنراتور و مجتمع فولاد اسفراين در دی ماه ۹۸ به امضا رسید و موجب  توليد اين کالای استراتژيک شد.
در این راستا، براي اولين بار وزين­ترين و بزرگ‌ترين قطعه مورد استفاده در صنايع نيروگاهي به توليد رسید. پیش از این دانش فنی ذوب­ريزی و فورج قطعات سنگين ۱۰۰ تنی در اختیار شركت‌های اروپايي و چيني بود.
قطعه ديناميکي توليد شده با نام هسته روتور، داراي وزن مذاب ريخته شده حدود ۱۰۰ تن، وزن قطعه خام پيش ماشين کاری شده ۳۸.۲ تن، طول قطعه حدود ۱۱ متر و حداكثر قطر قطعه ۱۰۵۵ ميليمتر است.
در حاشیه این مراسم، از دستگاه اسلاتر و موتورسیکلت برقی ساخت شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا رونمایی شد.
کاربرد دستگاه اسلاتر، شیارزنی روتورهای ژنراتور ساخت شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا است.
موتورسیکلت برقی شرکت پارس ژنراتور نیز با به کارگیری فناوری موتور محرک درون‌چرخ (in-wheel drive) طراحی شده است.
شایان ذکر است، در مراسم افتتاحیه، مدیرعامل گروه مپنا اظهار داشت: هم‌اکنون اتفاق مهمی در دنیا در زمینه تولید نیروگاه‌های برق در حال رخ دادن است و کشورهای توسعه یافته و شرکت‌های نیروگاه ساز به سمت افزایش راندمان و کارایی و نیز کاهش بهره‌برداری از نیروگاه‌های فسیلی و جایگزینی نیروگاه‌های تجدیدپذیر به منظور رعایت الزامات محیط زیستی و اقتصادی هستند.
دکتر عباس علی‌آبادی گفت: امروز گروه مپنا در زمینه حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و افزایش راندمان نیروگاه‌ها در حال پیشبرد برنامه‌های هدف گذاری شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنوعی از محصولات شامل حدود ۱۹۰ محصول در گروه مپنا در حال تولید است و در حالی که حدود ۱۰ سال قبل، بیش از یک میلیارد دلار در گروه مپنا برای محصولات خارجی ارزبری داشتیم این رقم با وجود توسعه مبادلات و فعالیت‌ها، به دلیل توانمندی‌ها در داخلی سازی به ۳۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است و قطعاً با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در گروه مپنا، شاخص تولیدات داخلی باز هم افزایش و شاخص ارزبری کاهش خواهد یافت.
دکتر علی‌آبادی در پایان اظهار امیدواری کرد که به زودی شاهد دستاوردهای به مراتب بزرگتر در سطح گروه مپنا باشیم و بلوغ جهانی خود را افزایش داده و متکی بر علم و دانش، تولیداتمان را توسعه دهیم.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه